CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Čtvrtek 18.04.2024
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Svatební oděv [ Lidové oblečení - kroj ]

Na svatbě se obvykle sešla celá široká paleta typů krojů. Je to dáno různou závažností a pojetím jednotlivých aktérů svatby.

Nejstarší formy oblečení se speciálními doplňky má svatební pár- hlavně nevěsta, ale i ženich, dále družice a družba. Starší dvojice- rodiče, kmotři, mají starší typ oblečení slavnostního typu a mládež je pojata v nejmladším stylu.

Čím blíže k naší době, tím přibývá i více civilních módních šatů, hlavně u svatebních hostů. V některých krajích se udržovala jednota celku, především stylová jednota svatebního páru. Přetrvává nejdéle právě na Moravě.

Nevěsta byla vždy centrem svatebního krojového vybavení a také nejdéle nosila kroj. S ní pak i družičky. Vážný význam svatby dával svatebnímu kroji výraz důstojnosti, někdy i smutku ze ztráty svobody. V řadě krojů je proto oblečení nevěsty velmi umírněné barvy, někde se symbolikou smuteční černé nebo bílé barvy.

Nejvíce pozornosti dostává svatební věnec, nazývaný čepení, pentlení, hlazení. Ten, i ve své velkolepé zdobné podobě, představuje symbol opouštěného panenství. Směla jej nosit jen svobodná žena navíc panna. Pokud se tady vdávala žena čekající dítě, nesměla mít tato nevěsta v obřadu věnec, symbol nedotčenosti. Jeho symbolické zneužití se kritizovalo více než fakt pozdní svatby.

Slavnost posledního momentu je proto zdůrazněna nejen formou, ale i dodržovanými zvyky sundáváním věnce o půlnoci v den svatby a nasazením čepce před tím, než je ženy odvedena na svatební lože. Opět se zde zdůrazňuje motiv smutku, loučení.

V čepení vidíme i barevné znaky magie. Zeleň svěží ratolesti je obecný symbol života. Zde ho zastává čerstvý prut rozmarýny. Červená barva, znak života coby barvy krve, je další nezbytností zastoupenou především červenými stuhami. Nechybějí ani blýskavé, skleněné ozdoby. Ty vyjadřují dávný symbol ochrany, obrazně odrážejí zlé síly.

Nejvýraznější formy věnce a čepení najdeme v bohatých krajích Moravy. Na Slovácku jsou svatební věnce sestaveny do křehkých útvarů z papírových kytiček, stuh, vějířů ze skelné hmoty a dalších ozdob. Známý věneček byl z Vlčnova. Na Valašsku se brávaly malé slušivé korunky, naopak vysoké zdobné hlazení je známo z Horňácka.

Na Moravě byla v řadě krojů udržována stará tradice v oděvu nevěsty, která měla přes svatební oblečení úvodnici. Byla to oděvní plachta podélně složená, přehozená přes ramena jako šál, která kryla i ruce. I tato součást má vážný vztah k obřadu svatby. Připomíná, že nevěsta se svatbou řadí do funkce budoucí matky. Úvodní plachta se posléze užívala k zavinutí dítěte při křtu a úvodu.

Další archaickou součástí oděvu nevěsty byl i kožich. Kožešina byla drahá a tedy i důstojná část oblečení. V některých krajích se v průběhu obřadu nevěsta posazovala na kožešinu z důvodu plodnostní magie. Snad i tento impulz a symbolický význam udržoval kožich jako důležitou součást oblečení nevěsty.

Ženich měl obvyklý slavnostní kroj doplněný o typicky mužské kusy. Byl to i kabát, který mladý muž dostal o svatbě a pak ho nosil pro další významné události.

Měl stejně jako nevěsta atributy posledního dne svobody: kytku na klobouku, rozmarýnu s pentlí na klopě a rukávu. Konečně současná kytička myrty dodnes zdobí klopy ženicha i svatebčanů.

Někde se úbor muže doplňuje šerpou, která byla vybrána z ženského šatníku. Symbolicky tak měl být muž vtažen do kruhu věčného sepětí s vyvolenou ženou. Na Horňácku to byla podélná rouška, šatka, kterou měl ženich převázanou přes polodlouhý slavnostní kabát.

Ostatní svatebčané tvoří rovněž zajímavý celek. Družice a mládenci se podobají svatebnímu páru hlavně ozdobami, věnci a kytkami. Oblečení však mají na rozdíl od budoucích manželů veselé, pestré. Kroje družic jsou vlastně nejhonosnějšími kroji vůbec.

Právě svatební obřad je jistým přirozeným divadlem, podívanou, která se v průběhu doby stala přechodem k umělým replikám obřadu. Někde se pak konaly tzv. "krojové svatby", kdy se lidé brali v tradičních krojích, třebaže se už častěji konaly obřady v civilu. Staly se tak prvními folklórními scénami.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: uživatel č. 705 org. 56, 11.05.2004 v 12:47 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY